Projekt Zakładu Literatury i Kultury Nowoczesnej oraz Pracowni Humanistycznych Studiów Interdyscyplinarnych zwyciężył w III edycji Konkursu na Budżet Dydaktyczny.
Opis projektu:
Czas trwania projektu: rok akademicki 2019/2020
Głównym celem projektu będzie zorganizowanie trzech otwartych spotkań z udziałem pracowników i studentów WFPiK, które zainicjują dyskusję na temat wyzwań współczesnej kultury ściśle związanej z technologią oraz nowych możliwości i perspektyw rozwoju badań transdycyplinarnych (literatura – sztuka – technologia – kultura popularna). Seminaria, utrwalone w postaci materiału filmowego, mają przybliżyć problematykę głębokich przemian współczesnej kultury (w tym literatury) i refleksji humanistycznej, włączając społeczność studentów i pracowników naukowych do dalszych działań na rzecz ich lepszego poznania
i zrozumienia oraz przygotowania absolwentów do przyszłej pracy zawodowej w społeczeństwie i kulturze opartych na nowych technologiach.
Do udziału w dyskusji chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli różnych ośrodków badawczych w Polsce według następującego planu:
7 listopada 2019
Humaniści i nowe technologie
prof. Piotr Sitarski (UŁ)
prof. Jan Stasieńko (Dolnośląska Szkoła Wyższa)
prof. Agnieszka Jelewska (UAM)
prof. Marcin Składanek (UŁ)
16 stycznia 2020
Praktyki kulturowe w środowisku cyfrowym
prof. Ewa Szczęsna (UW)
prof. Anna Nacher (UJ)
dr Mariusz Pisarski (UW)
dr Michał Krawczak (UAM)
12 marca 2020
Cyberkultura i inne kultury popularne
prof. Anna Gemra (UWr)
prof. Mariusz Kraska (UG)
prof. Adam Mazurkiewicz (UŁ)
prof. Mirosław Filiciak (SWPS, Uniwersytet Humanistycznospołeczny)
prof. Ryszard Kazimierz Przybylski (UAM)